Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Nowy wspaniały świat - streszczenie

Przy wyjściu umawiają się z Henrykiem za dziesięć piąta na dachu.


Foster koniecznie chce pokazać studentom, w jaki sposób traktowane są embriony intelektualistów alfa-plus, jednak napotyka opór dyrektora, który przypomina, że niebawem skończy się popołudniowa cisza, więc obchód trzeba już kończyć. Ulega jednak Henrykowi pozwalając na szybkie rozeznanie w sytuacji.


Rozdział drugi

Foster pozostał sam w dziale wybutlacji, a studenci odjechali z dyrektorem windą na piąte piętro. Weszli do „Żłobka. Działu Warunkowania Neopawłowowskiego”. Tu sześć pielęgniarek ustawiało na ziemi wazony z pięknymi, nabrzmiałymi różami oraz kolorowe książeczki. Po chwili przywieziono ośmiomiesięczne dzieci, wszystkie z grupy delta, o czym świadczyły jednakowe ubranka w kolorze khaki. Dzieci zostały poddane strasznemu warunkowaniu: gdy już dopełzły do swoich zabawek i kwiatów, pielęgniarka najpierw włączyła dźwięk syreny o bardzo silnych częstotliwościach, a następnie podłogowe elektrowstrząsy. Gdy spazmatyczne płacze i krzyki niemowląt trochę ucichły, na powrót dopuszczono je do róż i książeczek, jednak te nie chciały się już nimi bawić. Dyrektor wyjaśnił, że taki zabieg, powtórzony kilkanaście razy sprawi, że dzieci w przyszłości nabiorą „wrodzonego” lęku i awersji do przyrody i czytania i wyrosną na to, do czego zostali stworzeni - na pracowników fizycznych. Mają one jednak lubić niewyszukane sporty - po to, by jadąc na wieś korzystać ze środków transportu, skonstruowanych przez inżynierów, a nie zachwycać się pięknem natury - wszyscy ludzie idealnie się nawzajem uzupełniają i stają się sobie niezbędni.


Na przykładzie osobników beta dyrektor tłumaczy studentom fenomen hipnopedii - nauki przez sen. Niemowlakom z tej kasty puszczany jest tekst z odtwarzacza, który pobudza ich „elementarną świadomość